Panel rasprava: „Mentalno zdravlje mladih u digitalnom dobu”
Nađite „svoje“ Ljude i budite dobro
- Mladi od ranog djetinjstva odrastaju i sazrijevaju uz komunikacijsku tehnologiju i elektronske medije
- Ako ih želimo razumjeli moramo znati što ih zanima, moramo prihvatiti njihove načine interesa i moramo ih razumjeti
Da digitalne uređaje, nevezano uz nastavne aktivnosti, 3 i više sati dnevno koristi 23,7% učenika 5. razreda osnovne škole; 47,9% učenika 7. razreda osnovne škole i 55,8% učenika 3. razreda srednje škole, a svaki peti ispitani srednjoškolac na digitalnim uređajima provodi više od 4 sata dnevno, čulo se na panelu „Mentalno zdravlje mladih u digitalnom dobu”, održanom 23. travnja na Effectus veleučilištu.
Na mnoga zanimljiva i intrigantna pitanja moderatorice, više predavačice Effectus veleučilišta, Darije Korkut odgovore su dali izv. prof. dr. sc. Tea Vukušić-Rukavina, psihijatrica Multidisciplinarnog savjetovališta za strane studente Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu; magistra dječje i adolescentne psihijatrije te diplomirana socijalna radnica Andreja Radić s Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“; prim. doc. dr. sc. Vanja Slijepčević Saftić, specijalistica pedijatrije, subspecijalistica dječje neurologije i ravnateljica Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba; sociololog i autor desetak knjiga iz područja popularne psihologije i duhovnosti Bruno Šimleša te magistra socijalne pedagogije Sonja Jarebica.
Mladi od ranog djetinjstva odrastaju i sazrijevaju uz komunikacijsku tehnologiju i elektronske medije, rečeno je na panelu. Ako ih želimo razumjeli moramo znati što ih zanima, moramo prihvatiti njihove načine interesa i moramo ih razumjeti. Zbog njihove nekritičnosti prema medijima postoji realna prijetnja korištenja neprimjerenih sadržaja, kao i prekomjernog korištenja, izvan obrazovne svrhe. Stoga veliku odgovornost moraju preuzeti roditelji u stvaranju pozitivnog obiteljskog ozračja, zajedničkih druženja, uključivanja djece u slobodne aktivnosti uz savjetovanje, nadziranje i ograničavanje korištenje interneta, za što postoje roditeljske aplikacije na pametnim uređajima, rečeno je na panelu.
Prema riječima Tee Vukušić Rukavine mladi moraju osvijestiti da na njihov unutarnji osjećaj sreće utječu odnosi s vršnjacima, a ne tehnologija. S ovom se tvrdnjom suglasila i Sonja Jarebica, kazavši da mladi moraju biti kritični prema sadržajima koje im nude digitalni mediji, a ne ih prihvaćati kao ultimativnu istinu. Na pitanje multitaskinga Bruno Šimleša je mladima preporučio da budu posvećeni samo jednoj aktivnosti i jednom mentalno-emocionalnom podražaju u isto vrijeme. Da u znanje i vještine svakako treba ulagati i da niti jedno znanje nije uzaludno i nepotrebno, kazala je Vanja Slijepčević Saftić, preporučivši mladima da što više vremena provedu u prirodi i da je osjete, dok je Andreja Radić savjetovala mladima da budu odgovorni prema korištenju digitalnih tehnologija i da se što više međusobno druže.
POSTANI NAŠ STUDENT
Ispuni obrazac i kontaktirat ćemo te za više informacija
PRATI NAS